Naše filozofie: přirozený porod bez vnějších zásahů

Naše filozofie: přirozený porod bez vnějších zásahů

Těhotenství a porod jsou přirozenou součástí života ženy a pokud je neprovází potíže, není potřeba zásahů lékaře. Má-li za sebou nastávající maminka bezproblémové fyziologické těhotenství a porod se vyvíjí bez komplikací, stačí k jeho zdárnému průběhu péče kvalifikované porodní asistentky. Nejdůležitější je pak aktivita rodičky, která je vnímána jako samostatná a svéprávná bytost. Pokud se nevyskytují žádné komplikace, má žena hlavní ve všem slovo, aby mohla prožít jeden z nejdůležitějších dnů ve svém životě podle svých představ a pravidel.

Respektující přístup a empatie je základ

Pokud je to potřeba, dohlíží na průběh porodu porodní asistentka i za použití špičkové přístrojové techniky jako na sále. Díky své odborné vyspělosti a zkušenostem umí asistentka včas rozpoznat riziko a přivolat lékaře. Dokud ale porod plyne bez komplikací, nechává vše na nastávající mamince. Je jí ale stále k dispozici, pokud by žena něco potřebovala. 

Přesto, že za porod přejímá aktivitu hlavně rodička, personál porodnice je tu pro ni a nemusí váhat říct si o jakoukoli pomoc. Svou představu o mnohých situacích, které mohou nastat, navíc žena může komunikovat předem prostřednictvím porodního plánu. Jak se na porod připravit a co například ve svém porodním přání uvést, si může nastávající maminka ujasnit během individuálního předporodního kurzu.

Intimní atmosféra přirozeného porodu

Intimita hraje u porodu velmi důležitou roli, žena se potřebuje cítit uvolněně a vědět, že má dostatek soukromí. Maminka u sebe může mít jako psychickou a fyzickou oporu také otce dítěte a případně i dulu. Jakákoliv podpora její sebedůvěry a jistoty bude vždy vítaná a zdárnému průběhu porodu jen prospěje. 

přirozený porod v Kadani

Bonding a rooming-in navazují na přirozený porod

K přirozenému porodu neodmyslitelně patří také bonding, kdy je miminko ihned po porodu položeno na hrudník matky. I nezbytná vyšetření lze provést bez vzájemného odloučení. Všechny tyto faktory dohromady podporují nejen úspěšné počátky kojení, ale také sebevědomí maminky a její hluboký vztah s děťátkem. Na celý proces pak navazuje systém novorozenecké péče rooming-in, kdy má matka své dítě neustále u sebe na pokoji.

Ráda jsem doprovázela budoucí maminky při porodu v CAP. Měla jsem zde možnost dopřát ženám více individuálního přístupu, dostatek soukromí a využití alternativních metod dle jejich přání. Zrození nového života je jedinečný zázrak, uvádí Veronika Ďurčová, zdravotní sestra gynekologicko-porodnického oddělení v Nemocnici Kadaň.