Komplikace při porodu: V jaké fázi mohou nastat?

Komplikace při porodu: V jaké fázi mohou nastat?

porodnice v kadani

Porod bez obtíží je snem každé nastávající maminky a většině se také splní. Je ovšem dobré se psychicky připravit na možnost, že se i přirozený proces může zkomplikovat, a mít v tu chvíli po ruce odbornou pomoc. Každá doba porodní s sebou nese jiná rizika, ale současně i možnosti účinné lékařské pomoci.

Možné potíže v první době porodní

Pokud nastane komplikace v první době porodní, je to nejčastěji slabá porodní činnost. To znamená, že jsou kontrakce příliš slabé a krátké na to, aby vedly k plynulému otevírání porodních cest. První doba porodní se tak prodlužuje protrahuje. Možným řešením je nitrožilní podání oxytocinu v infuzi. Díky němu se kontrakce upraví, zpravidelní a urychlí se také otevírání porodních cest.

Komplikace během druhé doby porodní

Po celou dobu porodu jsou průběžně monitorovány srdeční ozvy miminka. Pokud by poklesly pod fyziologickou hranici na delší dobu, hrozí hypoxie plodu, tedy nedostatečné zásobení krve kyslíkem. Pro zdárné ukončení porodu je proto důležité miminko co nejrychleji dostat na svět, dle situace se tak děje akutním císařským řezem, porodem kleštěmi, případně pomocí VEXu.

Možná rizika při porodu placenty a po porodu

Ve třetí době porodní může dojít k poruše odlučování placenty. Z různých důvodů se odloučí jen částečně, nebo vůbec. V takových případech se provádí operační zákrok. Manuální vyndání placenty rukou lékaře se nazývá manuální lýze a probíhá v narkóze, poté ještě následuje revize dutiny děložní, při které lékař kyretou vyčistí dělohu od případných zbylých částí placenty, plodových blan nebo krevních sraženin. 

Dalšími možnými komplikacemi jsou rozsáhlejší poporodní poranění, jako jsou trhliny v pochvě, natržení hráze, svěrače či děložního hrdla. Pokud jsou poranění velká, ošetřují se v narkóze. Dojít může také k větší krevní ztrátě po porodu, proto maminka zůstává po porodu na sále pod zvýšeným dohledem zdravotníků až do té doby, dokud nepomine riziko ohrožení na životě.

U nás budete v bezpečí

Komplikace při fyziologicky probíhajícím porodu bývají spíše vzácné. V kadaňské porodnici děláme vždy maximum pro to, aby byla maminka i miminko v bezpečí. Všechny nejčastější obtíže, které mohou u porodu nastat, dokážeme včas vyřešit. Zároveň do přirozeného porodu zasahují lékaři opravdu jen tehdy, kdy to situace skutečně vyžaduje. Maminky si mohou být jisté, že jsou v těch nejlepších rukou