Plánování těhotenství: Jak podpořit otěhotnění?

Plánování těhotenství: Jak podpořit otěhotnění?

Stát se maminkou je snem mnoha žen. Ovšem cesta k rodičovství nemusí být vždy tak rychlá, jak by si představovaly. Naštěstí existuje řada způsobů, jak otěhotnění pomoci a také jak tělo na toto krásné a současně náročné období připravit.

Harmonizace menstruačního cyklu

K oplodnění vajíčka může dojít pouze během plodných dnů, existují samozřejmě výjimky, ale ty jsou vzácné. Je proto důležité věnovat pozornost menstruačnímu cyklu. Pokud nemáte cyklus pravidelný, poraďte se s gynekologem či gynekoložkou, jak můžete určit dobu ovulace (mohou pomoci i domácí ovulační testy). Na místě je ale harmonizace cyklu ať už odbourání nepravidelnosti, nebo například velkých bolestí. K té pomůže užívání některých bylin (např. kontryhel), procvičování pánevního dna, méně stresu a také zdravá životospráva.

Zdravý životní styl je základ

V čím lepší kondici vaše tělo bude, tím větší je šance na otěhotnění a samotné těhotenství pak bude tělo i lépe snášet. Kondice zde ovšem neznamená jen pravidelný pohyb, ale i dostatek kvalitního spánku a odpočinku. S tím jde ruku v ruce také zdravá strava s vyváženým poměrem živin a bohatá na vitamíny a minerály. Rozhodně doporučujeme vyřadit alkohol a nekouřit (a to nejen budoucí mamince, ale i otci). Otěhotnění můžete podpořit také výběrem správných doplňků stravy.

Doplňky stravy pro snadnější otěhotnění

V lékárnách jsou běžně dostupné vitamínové směsi pro prekoncepční užívání. Tyto doplňky je vhodné začít konzumovat alespoň 3 měsíce před plánovaným otěhotněním

Doplňovat je dobré především kyselinu listovou, která přispívá ke zdravému vývoji miminka, pomáhá předcházet možným vývojovým vadám (vč. rozštěpu), zlepšuje funkci vaječníků a také kvalitu vajíčka. Pro úpravu cyklu a podporu funkce děložní sliznice je zase vhodné konzumovat doplňky stravy s inositolem (myo-inositol a d-chiro-inositol). Konkrétní suplementy vám doporučí gynekolog.