Neplánované těhotenství: Co dělat a kam zajít?

Neplánované těhotenství: Co dělat a kam zajít?

Nechtěné otěhotnění je nutno řešit co nejdříve. Stát se to může opravdu každému a není důvod se stydět nebo se cítit provinile. Proto se neváhejte obrátit na svého gynekologa či gynekoložku hned v první chvíli, kdy je to možné.

Dobré vědět: Pilulka po styku je dostupná bez receptu

Postkoitální antikoncepci neboli „pilulku poté“ lze zakoupit v lékárně bez nutnosti lékařského předpisu. Funguje při užití do 72 hodin od nechráněného pohlavního styku či po selhání obvyklé antikoncepce. Přípravek na hormonální bázi zabrání uhnízdění vajíčka, které následně z těla přirozeně vyjde jako při menstruaci.

Umělé přerušení těhotenství: Jaké jsou možnosti?

Do 7. týdne těhotenství je možné přerušit graviditu farmakologickou metodou, a to podáním prostaglandinu, který zamezí vývoji vajíčka a vypudí gestační váček z těla. Dojde ke krvácení, ale žena může být již v domácí péči. Metoda je poměrně šetrná a nedochází při ní k dilataci děložní branky.

Do 12. týdne těhotenství (dle zákona 12+0) lze těhotenství přerušit chirurgickou metodou. Provést interrupci v pokročilejším stadiu těhotenství už dle legislativy není možné na žádost těhotné, dovoluje se pouze ze závažných zdravotních důvodů. 

Samovolný potrat: Nejste v tom samy

K samovolným potratům dochází poměrně často, mluví se o každém pátém těhotenství. Často o něm žena nemusí ani vědět. Spontánnímu potratu nelze předcházet a jde o zcela přirozený proces. V momentě, kdy se vajíčko nevyvíjí dobře, ho tělo vypudí samo z dělohy. 

Pokud se potraty opakují, je na místě užívat přípravky na podporu těhotenství. 

Psychická podpora je důležitá

Ať už se stane, že interrupci podstoupíte na vlastní žádost, nebo zažijete samovolný potrat, nebojte si říci o psychickou pomoc. Prvním odborníkem, u kterého ji můžete hledat, je  registrující gynekolog či gynekoložka. Mohou vám doporučit také konzultace u psychologa, které jsou vhodné i jako prevence. Psychologická pomoc je také čím dál dostupnější online a na mateřských fórech najdete mnoho žen s podobnou či stejnou zkušeností, které vám mohou poskytnout porozumění a podporu.