Co ženu čeká po císařském řezu?
V případě císařského řezu (CS) se již jedná o klasickou operaci. Maminka tedy potřebuje intenzivnější péči a rekonvalescence trvá déle. Protože je omezena v pohybu, provádí se bonding u otce dítěte. 24 hodin po porodu císařským řezem je žena umístěna na pooperačním pokoji na oddělení šestinedělí. Miminko sestry k matce nosí pravidelně na kojení a kontakt je tak umožňován hned od začátku.
Od kdy má maminka dítě u sebe
S pohybem po CS není dobré spěchat. První pokus o postavení na nohy s maminkou provádíme nejdříve 12 hodin po zákroku. Jakmile žena zvládne sama dojít na toaletu, vyndá se cévka, následně je možné ji přesunout z pooperačního pokoje na klasický.
Zprostředkováváme co největší kontakt matky a dítěte, mazlení i kojení, ale plnou péči dovolujeme až po 48 hodinách, kdy jsou maminky schopné se o novorozence plně postarat. Miminko má na pokoji u maminky svou postýlku, ve které je monitor dechu. Mamince se dostane i potřebného poučení o základní péči a kdykoliv může využít pomoc sestřiček z novorozeneckého oddělení nebo oddělení šestinedělí.
Jak je to s návštěvami?
Prvních 24 hodin po zákroku sice návštěvy nejsou možné, ale otec dítěte určitě může na chvíli za maminkou přijít. Po 48 hodinách lze maminku i s dítětem umístit na nadstandardní nebo standardní pokoj, kde už může přijímat návštěvy.
Péče o jizvu po císařském řezu
První dny po operaci je hodně důležité jizvu často větrat a často sprchovat čistou vodou bez mýdla. Ze začátku nejsou nutné žádné krémy, masírování je vhodné až po zacelení jizvy. Prádlo je ideální vyššího střihu (nad pupík), aby lem kalhotek netlačil na jizvu.