Jak poznat blížící se porod a kdy jet do porodnice?

Jak poznat blížící se porod a kdy jet do porodnice?

Když už se spontánní porod blíží, upozorní rodičku různými příznaky. U vzdálených známek, jako je odchod hlenové zátky či poslíčci, ještě není nutné spěchat do porodnice. U odtoku plodové vody, pravidelných kontrakcí či jakéhokoli krvácení je ale cesta do porodnice určitě na místě. Jak jednotlivé příznaky rozpoznat?

Kdy není třeba spěchat

Odchod hlenové zátky

Během těhotenství se u děložního čípku vytvoří tzv. hlenová zátka, která chrání plod před infekcemi. Jak ke konci těhotenství děložní hrdlo dozrává, tato zátka zaniká a odchází v podobě hlenu (může obsahovat stopy krve). Neznamená to, že by porod ihned začal, je to pouze signál, že už se na něj tělo chystá. Od zániku hlenové zátky může dojít k porodu jak v řádu hodin, tak i několika dnů. Jev není důvodem k hospitalizaci, ani návštěvě gynekologa. Zároveň není nutné panikařit, pokud odchod hlenové zátky nezaznamenáte. 

Poslíčci (předzvěstné stahy neboli Braxton-Hicksovy kontrakce)

Falešné kontrakce (také praesagienty) rodička pocítit může, ale nemusí. Jedná se o ojedinělé děložní stahy, které mohou probíhat i v pravidelných intervalech, ale nevedou k porodu a nemají vliv na otevírání porodních cest. Stahy mohou být nepříjemné a matoucí, bolest by však neměla být příliš silná. Od skutečných kontrakcí je rozeznáte tak, že např. po teplé koupeli nebo obkladu ustoupí. Pokud vlivem koupele zesílí, jedná se o skutečné kontrakce a tedy i začátek porodu.

Kdy jet do porodnice?

Pravidelné kontrakce 

  • U prvorodiček je vhodné jet do porodnice při nástupu pravidelných kontrakcí v intervalu po 5 minutách (po dobu maximálně 2 hodin)
  • U vícerodiček je šance, že bude porod probíhat rychleji, je proto vhodné jet do porodnice už při nástupu kontrakcí v intervalu po 10 minutách (po dobu maximálně 2 hodin)       

Odtok plodové vody

  • Do porodnice je čas jet do 2 hodin od odtoku plodové vody (doporučujeme zaznamenat si čas, kdy plodová voda odtekla)
  • Věnujte také pozornost barvě plodové vody může být jak čirá, tak například s příměsí krve, tedy narůžovělá
  • Pozor: Pokud je barva plodové vody žlutá, zelená či s nádechem do zelena, signalizuje, že už není v pořádku a plod již nezískává z placenty dostatek živin, v tom případě je nutný odjezd do porodnice hned, jak to půjde                            

Krvácení v těhotenství

Jakékoli krvácení v těhotenství je důvodem jet co nejdříve do porodnice. Lékaři zjistí zdroj a příčinu krvácení a poskytnou matce potřebnou péči.