Co se děje před porodem: vyšetření při příjmu
Po příjezdu do porodnice čeká rodičku nejprve administrativní příjem. Poté se provádí nezbytná vyšetření, jako je analýza moči kvůli případné přítomnosti bílkoviny či krve, měří se tlak, puls a tělesná teplota maminky. Zároveň sestřičky pomocí monitoru natáčí kardiotokograf miminka (CTG), při kterém se zjišťují ozvy jeho srdíčka i monitoruje děložní činnost. Následuje gynekologické vyšetření lékařem, který s rodičkou probere i její případné porodní přání.
Jednou z procedur prováděných před porodem je klystýr (klyzma), který samozřejmě není povinný, ale doporučujeme ho. Maminky se po něm cítí uvolněnější a nemusí se obávat úniku stolice v průběhu tlačení – ale i taková situace je naprosto přirozená a personál je na ni zvyklý, není žádný důvod se stydět. Jednou z výhodou klystýru je, že pokud ho provedeme ve správnou dobu, podpoří i porodní činnost.
Při gynekologickém vyšetření lékaři k rodičkám přistupují s maximální citlivostí, berou ohled i na rodičky trpící např. vaginismem. K vyšetření se přistupuje tehdy, kdy je rodička klidná, vždy je o všem informována dopředu a pokud má obavy, personál je s ní ochotně probere a poskytne jí psychickou oporu.