Má smysl komunikovat s miminkem v bříšku?

Má smysl komunikovat s miminkem v bříšku?

Samozřejmě má. I když maminka ucítí první pohyby miminka až okolo 18. týdne těhotenství, určitě je přínosné, aby vzájemné pouto budovala už od prvních chvil, kdy se děťátko vyvíjí. Klid a pohoda maminky je na prvním místě a je důležitým předpokladem pro zdravý vývoj miminka. Určitě je dobré najít si pravidelně čas na sebe, zklidnění a ztišení. 

Mluvení i doteky

Od 20. týdne má miminko plně vyvinutý sluch. Hlas maminky k němu doléhá sice tlumeně, ale už se stává nedílnou součástí jeho života. Vnímá tak zpěv, rozmlouvání, ale třeba i hudbu, jakou si matka pouští. Komunikace už ale v té době může probíhat také prostřednictvím doteků. Hlazení bříška může umocnit vzájemné napojení.

Nastávající maminka potřebuje klid

Mnoho stresu v těhotenství může vést k předčasnému porodu. Je proto důležité si najít činnosti, které od stresu ženu odpoutají a pomohou jí se uvolnit. Může vyzkoušet těhotenské masáže, aromaterapii, psychoterapii, pravidelné procházky apod. Cestou samozřejmě není kouření nebo konzumace alkoholu, které prokazatelně poškozují zdravý vývoj dítěte.

Těhotenství je sice náročné období, ale zároveň neskutečně krásné a jedinečné. Každá žena skutečnost, že v ní roste nový život, prožívá jinak. I když mohou na cestě k rodičovství nastat mnohé komplikace, dá se jim při správné péči předejít nebo je řešit – a to i díky pravidelným kontrolám v poradně a výběru správné porodnice.