Tělesné změny v těhotenství: Na co se připravit?

Tělesné změny v těhotenství: Na co se připravit?

Období těhotenství je na změny těla i psychiky nesmírně bohaté. Ženy mohou počítat spíše s tím, že bude neustále všechno jinak, než že by něco zůstalo při starém. Přibírání na váze je zcela přirozené, stejně jako změny kvality pleti nebo zdraví chrupu. Nic z toho nemusí maminku trápit, protože po porodu se pravděpodobně situace zase úplně změní.

Přibírání v těhotenství

Běžný váhový přírůstek je okolo 10 až 15 kg. Něco váží placenta, plodová voda, plodové obaly a pak samozřejmě miminko. Je ale možné, že maminka přibere i víc kilogramů, pokud například zadržuje hodně vody, nebo naopak méně (pokud ji trápí častější nevolnosti) –⁠ vše je velmi individuální, záleží na metabolismu ženy, stravě a zdravotních predispozicích. 

Je naprosto přirozené, že si tělo vytváří i nějaké tukové zásoby, bude je potřebovat při kojení. Přibírání v těhotenství proto rozhodně není důvodem zařazovat jakékoli diety. Pouze pokud je nárůst váhy moc rychlý, mohl by signalizovat těhotenskou cukrovku. Proto se váha hlídá v těhotenské poradně, aby si maminka mohla být jistá, že je vše v pořádku.

Strie jsou zcela běžné a časem vyblednou

Se zvětšováním bříška souvisí i tlaky či pobolívání v podbřišku, u mnoha žen také tvorba strií. Červeno-fialové jizvičky, které se tvoří na kůži vlivem jejího rychlého rozpínání, mohou potkat každou nastávající maminku. Roli zde hraje genetika, elasticita a pevnost pokožky. 

Mazání speciálními krémy a olejíčky může pomoci tvorbu strií zmírnit, pokud k nim ale má žena dispozice, tak jejich vzniku s největší pravděpodobností nezabrání. I ty největší strie ale pár měsíců po porodu vyblednou a budou sotva znatelné. Zůstanou jen jako připomínka toho, co tělo ženy dokázalo a zvládlo.

Zhoršení pleti a kazivost chrupu v těhotenství

Tělo ženy má v těhotenství na práci tvorbu nových orgánů a kostí, takže logicky spotřebovává více cenných látek, které by jinak udržovaly vlasy, kůži či zuby v perfektní kondici. Velký vliv mají v tomto ohledu také hormonální změny. Proto se u mnoha maminek mohou zhoršit či vytvořit ekzémy, zhorší se stav pleti nebo se objeví zvýšená pigmentace. Tmavá linie na bříšku (linea negra) nebo ztmavnutí bradavek časem odezní, pigmentové skvrnky v obličeji ale mohou zůstat a je dobré pokožku chránit krémy s vyšším SPF. 

Důležité je dbát i na prevenci zubního kazu kvůli vyšší spotřebě vápníku. Kazivost může být větší než obvykle a díky preventivním prohlídkám a dentální hygieně jim může nastávající maminka předejít.

Těhotenství a psychika: změny nálad jsou normální

Už případná změna životního tempa kvůli častější únavě může nastávající maminku poměrně rozladit a do toho se přidají ještě hormony. To by nebylo jednoduché pro nikoho, natož pro ženu, která se srovnává s novou rolí a výraznými tělesnými změnami. A i když se na miminko těší, může cítit velký tlak a očekávání okolí. 

Rozvinutí psychických problémů v těhotenství je velmi časté, jen se o tom moc nemluví, i když už se situace naštěstí zlepšuje. První pomoc v tomto ohledu může poskytnout například gynekolog či obvodní lékař, který maminku nasměruje k psychoterapeutovi. Kontakt mohou předat i sestřičky v poradně. Důležité je o pocitech mluvit a mít na paměti, že s podobnými potížemi už se setkali nejen zdravotníci, kteří mohou ženě pomoci, ale hlavně i spousta dalších maminek.