Příznaky těhotenství: nevolnosti i únava
Že je žena těhotná, může často poznat ještě před prvním pozitivním těhotenským testem. Kromě vynechání menstruace totiž tělo vysílá i řadu dalších signálů. Ať už se jedná o zvýšenou únavu, napětí v prsou, nevolnost nebo například citlivost na různé pachy.
Jak na únavu v těhotenství?
Důležitá je především správná životospráva, pravidelný odpočinek a kvalitní spánek. Poslední jmenovaný může být ale vzhledem k některým dalším projevům těhotenství docela těžko dosažitelný. Žena by se měla zaměřit na stravu plnou čerstvého ovoce a zeleniny, kvalitních tuků, bílkovin a komplexních sacharidů, které tělu dodají energii, lze zařadit také těhotenské vitamíny. V případě potíží se spánkem je možné popíjet čaj z meduňky, která je vhodná i v těhotenství.
Úleva od těhotenských nevolností
Mnoho těhotných žen trápí především ranní nevolnosti, pocit žaludku na vodě. Hodí se mít u postele připravené například suché pečivo nebo krekry, které pomohou ranní stav zahnat a stabilizují hladinu cukru v krvi. Jako prevence silných nevolností se doporučuje konzumovat spíš menší a častější porce jídla, vyhýbat se smaženým, výrazně tučným a také hodně kořeněným pokrmům.
Nevolnost souvisí často s citlivějším čichem, kdy ženám vadí intenzivní pachy, které pak vyvolávají pocit na zvracení. Je tedy dobré chodit na čerstvý vzduch, vyhýbat se nevětraným místnostem a vůbec nepobývat v zakouřeném prostředí.
Bolesti v podbřišku v těhotenství
Pobolívání či tlak v podbřišku jsou v těhotenství, zejména v počátečních týdnech, úplně normální a má s nimi zkušenost většina těhotných žen. Jejich příčinou je zvýšené prokrvení a také růst dělohy a rozpínání děložních vazů. Charakter bolesti bývá tlakový a podobá se bolestem při menstruaci. Podbřišek může být obecně i citlivější na dotek či při prudkých pohybech. Pokud by byly bolesti silnější či neustávaly, měla by se žena poradit se svým gynekologem.