Co jíst a nejíst v těhotenství?

Co jíst a nejíst v těhotenství?

strava v porodnici

Miminko si z těla ženy dokáže vzít, co potřebuje. A maminka by tak měla myslet na to, aby potřebné látky ve stravě vhodně doplňovala a nestrádal tak její organismus, který potřebuje hodně energie, vitamínů, minerálů a stopových prvků. Zároveň je důležité vědět, jakým pokrmům se v těhotenství vyhnout, aby nebylo ohroženo zdraví vyvíjejícího se plodu.

Zdravá strava v těhotenství

Děťátka jsou spolehlivými spotřebiteli vápníku. Ten je nutné do stravy zařazovat každý den. Vhodnými zdroji jsou nejen mléčné výrobky (především ty zakysané), ale i zelenina (špenát, kapusta, brokolice apod.) či ovoce (meruňky, fíky, datle aj.).

Pravidelnou konzumací dýňových semínek zase žena doplní zinek, který je zdravý pro růst kostí a mamince pomáhá udržet si v dobrém stavu nehty, vlasy a pokožku. Kyselinu listovou, která se doporučuje pro zdravý vývoj nervové soustavy, zase přirozeně obsahuje listová zelenina. Bohatá na vitamíny, minerály, stopové prvky a další zdraví prospěšné látky je také červená řepa.

Jak je to se zázvorem v těhotenství?

Mnoho nastávajících maminek trpí nevolnostmi a právě zázvor od nich dokáže účinně ulevit. Nedoporučuje se ovšem silný nálev nebo velmi hojná konzumace, maximum je 4 g za den (platí i pro přípravu čaje, kdy by výluh neměl být z většího množství zázvoru). Oblíbenou formou jsou zázvorová lízátka, která pomáhají stav nevolnosti zažehnat, ale současně neobsahují vysokou koncentraci zázvoru.

Co nejíst během těhotenství

Tabu by pro nastávající maminky mělo být syrové nebo tepelně nedostatečně upravené maso, syrová vejce (pozor i na ta nedovařená) a nepasterizované mléčné výrobky. Hrozí u nich riziko nákazy salmonelou, toxoplazmózou či listeriózou – zde pozor i na konzumaci plísňových sýrů.

Ořechy se v těhotenství obecně doporučují, je ale potřeba dát pozor na druhy, ve kterých se častěji vyskytují plísně. Jedná se především o pistácie či burské oříšky. U ostatních druhů ořechů lze jejich nutriční vlastnosti zlepšit máčením ve vodě několik hodin před konzumací.

I když se může zdát, že je strava v těhotenství hlavně o zákazech a příkazech, nastávající maminka by se tím neměla nechat stresovat. Stav je to dočasný a uteče rychleji, než se na počátku zdá. I přes všechna doporučení zůstává spousta potravin bez zvláštního omezení a žena si tak jistě najde nejeden oblíbený pokrm, který jí bude chutnat.