Bonding a ošetření miminka

Miminko je na světě: bonding i dotepání pupečníku

První hodiny po porodu jsou pro vztah maminky a miminka velmi důležité. Bonding, tedy bezprostřední kontakt děťátka s kůží matky, i časné přiložení novorozence k matčinu prsu navíc podpoří úspěšné kojení. Proto je v CAP rodičkám blízký kontakt s miminkem umožňován i ve chvílích, kdy dítě prohlíží pediatr. Může se tak dít na břiše maminky, aniž by došlo k vzájemnému odloučení.

Kdy dochází k přerušení pupečníku? Nejpozdější možná doba je ihned po jeho dotepání (cca 3-4 minuty od porodu dítěte), jinak by mohlo dojít k poškození zdraví dítěte. Po předchozí domluvě je možné, aby pupečník přerušil například otec dítěte.

„Moment, kdy jsem si řekla, že je Kadaň ta pravá porodnice, byl v tom, že věci, které pro mě byly důležité (například bonding), jsou tady plně přirozené. Líbil se mi i přístup porodnice, který jsem poznala už na předporodním kurzu. Že i když nemám porodní plán, stačí, když své přání řeknu během porodu a vyjdou mi vstříc.“ Maminka Nikola (v CAP rodila v roce 2020)

bonding miminko

Proč je pro kojení důležitý bonding?

Bonding miminka a jeho mámy v CAP plně podporujeme přiložení kůže na kůži a první přisátí miminka spouští u rodičky produkci hormonu oxytocinu, který podporuje nástup laktace. 

Co je to rooming-in a jak napomáhá kojení?

Dalším důležitým faktorem je co nejčastější kontakt matky s dítětem, proto na oddělení šestinedělí funguje kompletní systém péče o novorozence rooming-in, kdy má maminka dítě stále u sebe. Existují výjimky, jako je stav po císařském řezu, nutnost intenzivní péče o nedonošené děti, světelná terapie při novorozenecké žloutence apod., kdy nepřetržitý kontakt není možný, ovšem i ty jsou řešeny individuálně a s maximální vstřícností. Pokud se tak stane, že se kojení nedaří, jsou na oddělení k dispozici laktační poradkyně, které mamince pomohou situaci zlepšit.