Předporodní kurz

Předporodní kurz: K čemu je dobrý a proč?

Rozpustit obavy z neznáma. Zjistit, jaký je přístup personálu k rodičkám. Vědět, co si vzít s sebou do porodnice. Důvodů, proč jít na předporodní kurz, je celá řada, tyhle tři k nim každopádně patří. Kurzy vedou porodní asistentky (PA), které nastávajícím rodičům podají cenné informace a odpoví na otázky, které je tíží. V kadaňské porodnici kurz trvá 2-3 hodiny a je na výběr jak skupinová, tak individuální varianta. Možnost individuálních kurzů vítají jak matky, tak personál. Je na nich totiž prostor na dotazy osobnějšího charakteru, díky kterým se mohou maminky na porod lépe připravit po duševní i fyzické stránce. 

Absolvování předporodního kurzu: podmínka pro porod v CAP

Je to tak, Centrum aktivní péče (CAP) v porodnici Kadaň vyžaduje absolvování předporodního kurzu. Nemusí jít nutně o kurz v této nemocnici, ale jakýkoli předporodní. To proto, že v CAP má průběh porodu ve svých rukou právě rodička a očekává se její aktivní přístup i informovanost. 

předporodní kurz

Kurz přinese praktické informace i potřebné uklidnění

Jít na kurz do porodnice, kde se chystá rodit, je pro nastávající maminku obrovská výhoda. Pozná díky němu prostředí, seznámí se s místnostmi, kterými projde, a to od příjmu až po samotná lůžka. Uvidíte porodní pokoje CAP, porodní sál, nadstandardní i klasické pokoje na oddělení šestinedělí. Co se tedy všechno dozvíte?

Praktické informace

 • Co s sebou do porodnice
 • Kdy je čas vyrazit do porodnice
 • Jak probíhá registrace k porodu (není podmínkou, v CAP lze rodit i bez registrace)
 • Jak sestavit porodní přání (plán), případně jeho konzultace
 • Co pro rodičku znamená, když je GBS pozitivní či negativní
 • A mnoho dalšího

Kurz jako příprava na porod

 • Podrobné vysvětlení, co se děje v první, druhou, třetí a také čtvrtou dobu porodní
 • Jaké existují úlevové pozice, typy dýchání a kdy je využít
 • Možnost povídání o komplikacích – jaké mohou nastat při porodu dítěte i následně placenty, jak se tyto stavy v porodnici řeší
 • Jak předcházet porodním poraněním (masáž hráze, cvičení s aniballem, epiziotomie)

„Na kurzu maminkám ukazujeme, jaké mohou využít pomůcky a úlevové pozice. Mohou například samy vyzkoušet balon a různé polohy u něj. Oblíbená je poloha na všech čtyřech nebo taková, kdy na míči sedí otec dítěte a maminka je opřená o něj,“ uvádí zdravotní sestra Veronika Ďurčová. „Mluvíme například i o vaginální napářce, jde o speciální stoličku, na kterou si maminka sedne a přikryje se, pod stoličkou je nádoba s horkou vodou a bylinami. Parní lázeň pomáhá otevírání porodních cest a pomáhá i tlumit bolest.“

předporodní kurz kadan

Co se po porodu děje s miminkem?

 • PA vám vysvětlí, jak probíhá ošetření miminka po porodu
 • Zjistíte, jak se hodnotí stav miminka podle Apgar skóre
 • Povíte si o nutnosti přerušení pupečníku po jeho dotepání
 • Seznámíte se s nutnými vyšetřeními, která se provádí u miminka ještě v porodnici (odříznutí pupečního pahýlu, podání vitaminu K – Kanavit, odběr krve z patičky pro zjištění vrozených metabolických poruch, ultrazvuk ledvin, vyšetření sluchu a zraku)

Standardní doba pobytu v porodnici je po porodu 3 až 4 dny. Na kurzu se ale dozvíte o možných komplikacích, které dobu hospitalizace mohou prodloužit (např. novorozenecká žloutenka, vysoký váhový úbytek) o pár dní. Zdravotnický personál vám samozřejmě poskytne informace, jak se v takových případech postupuje.

Je kurz jen pro maminky?

Pokud je to možné, je velmi vítaná účast nejen nastávající matky, ale i otce očekávaného miminka, případně jiné osoby, kterou rodička chce mít jako doprovod u porodu. Partner obeznámený s prostředím bude ženě mnohem větší oporou než ten, který se teprve rozkoukává. 

Dobré vědět: Za přítomnost otce dítěte či duly se v kadaňské porodnici nic neplatí. Otec miminka navíc může být přítomen u všech vyšetření rodičky i novorozence, jeho přítomnost nelze povolit pouze na operačním sále při porodu císařským řezem. 

Za co se v porodnici připlácí?

Za samotný kurz se hradí 800 Kč v případě individuálního a 500 Kč u skupinového. Ovšem částka vám bude vrácena po porodu při propuštění z porodnice. Nadstandardní pokoj si můžete připlatit za 500 Kč za noc a může zde s vámi nocovat i váš doprovod. Nelze ovšem rezervovat dopředu. 

Chystáte se pořídit monitor dechu? V porodnici si ho můžete zapůjčit za 1200 Kč na půl roku. Velkou výhodou zápůjčky je, že přístroj bude čerstvě kalibrovaný a po pečlivé kontrole.

Nejste ještě rozhodnutá? Předporodní kurz vám napoví

Je to právě setkání s porodní asistentkou, které vám prozradí, zda se v CAP a kadaňské porodnici budete cítit dobře. PA vám představí všechny možnosti, kterými lze porod zpříjemnit, ulevit si od bolestí či únavy, jak začít správně s kojením a jak co nejvíce podpořit, aby se dařilo dobře mamince i miminku v prvních dnech společného života.

Co všechno porodnice Kadaň nabízí:

 • Rodička může využít různé porodní polohy a k tomu vhodné pomůcky (porodní stolička, Combitrac, porodní vak, gymnastický míč)
 • Možnost porodu do vody (podmínkou je klysma a předporodní kurz), teplé koupele s olejíčky nebo teplou sprchu
 • Aromaterapie (lze donést vlastní olejíčky nebo využít místní), muzikoterapie (vlastní playlist), bylinná napářka (lze donést vlastní směs bylin nebo využít místní)
 • Masážní pomůcky (míčky, válečky, nahřívací polštářky s třešňovými peckami, termofor)
 • Tlumení bolestí – epidurální analgezie v první době porodní (zdarma), rajský plyn ke konci první doby porodní nebo při šití porodního poranění (300 Kč/30 min)
 • Možnost odnést si placentu domů (nutná vlastní nádoba) k následnému zpracování
 • Bonding ihned po porodu a podpora kojení (Baby Friendly Hospital, laktační poradenství po celou dobu hospitalizace)
 • Možnost přestřižení pupečníku (po dotepání) tatínkem
 • Sledování srdečního tepu miminka bezdrátovým CTG přístrojem, který umožní volný pohyb mamince
 • Možnost ambulantního porodu (maminka s miminkem odchází za 2-3 hodiny po porodu za daných podmínek) či anonymního (utajeného) porodu
 • Možnost anonymního a bezpečného využití BabyBoxu (od roku 2007)

Těšíme se na vás! Jak se přihlásit?

Na předporodní kurz do porodnice Kadaň se přihlaste telefonicky na čísle 474 944 292. Absolvování kurzu je nejvhodnější ve 36. až 37. týdnu těhotenství. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.