Jak pečovat o miminko v letním horku?

Jak pečovat o miminko v letním horku?

Tropické teploty a také zvýšená biozátěž jsou v létě bohužel čím dál častější a miminka jsou na obojí velmi citlivá. Důležité je hlavně udržovat dítě hydratované, chránit ho před sluníčkem i vysokými teplotami a současně mu dopřávat i pobyt na čerstvém vzduchu.

Větrání je důležité

A to platí i pro pokožku miminka. Nechte děťátku ponožky (miminka od okrajových částí těla snadno prochladnou), ale jinak mu klidně dopřejte vzduchovou lázeň na podložce bez plenky či bodýčka

Přísun vzduchu potřebuje miminko i při projížďkách v kočárku, aby nedošlo k přehřátí a dítě nedostalo úpal. Korbička by proto nikdy neměla být zakrytá látkovou plenou. Vhodnější jsou slunečníky nebo jiné typy clon, které se dnes dají snadno sehnat ke každému typu kočárku. 

kojení v létě

Co potřebuje miminko v létě pít?

Kojeným dětem minimálně do 6 měsíců věku stačí mateřské mléko, a to i v létě. Pouze se potřebují napít častěji. Pokud je dítě již cca půl hodiny po nakojení neklidné, může ho maminka bez obav přiložit k dalšímu prsu, odkud dítě vypije tzv. přední mléko, kterým zažene žízeň. Děti krmené umělým mlékem naopak potřebují pít i jiné tekutiny (kojenecká voda, čaj pro kojence).

Kdy chodit ven?

Už kvůli škodlivému UV záření je dobré se nezdržovat venku mezi 10. až 15. hodinou. Ovšem když udeří tropické teploty, je dobré posunout vycházky s miminkem na brzké ranní hodiny a pozdní večer. Pokud je i tak dítko neklidné a přehřívá se, je lepší pobyt venku vynechat.

Důležité: Děti do 1 roku by vůbec neměly chodit na sluníčko. Potní žlázy se v průběhu prvního roku teprve vyvíjejí a miminka si nedokážou regulovat teplotu a ochladit se pocením. Může tak snadno dojít k přehřátí či dehydrataci.