Bolení bříška: Jak miminku pomoci od nadýmání?

Bolení bříška: Jak miminku pomoci od nadýmání?

Meteorismus (neboli tzv. „prdíky“) je jedním z nejčastějších témat, které maminky řeší. Jakmile totiž miminko začne bolet bříško, dostaví se i pláč, občas také neprospané noci. Jak mu od trápení pomoci a jak bolestem předejít

Jak kolika vzniká?

Příčinou bolestí bříška bývá u miminek nedostatečné osídlení střev bakteriemi. Mateřské mléko (jehož součástí je mléčný cukr, laktóza) v malém bříšku kvasí a vytváří se plyny, které miminko ještě neumí vytlačit a tak ho to zkrátka bolí. Bolesti mohou miminko trápit i během kojení. Na vině bývá v tomto případě tzv. gastrokolický reflex, kdy příjem potravy vyvolá vlnu peristaltiky a nucení na stolici. Posouvání potravy miminko bolí, a tak pláče a může se i odtahovat od matčina prsu.

Osvědčené rady pro úlevu od bolavého bříška

    • Správná poloha při kojení: Už při kojení miminko může polykat trošku více vzduchu, který ho pak v bříšku tlačí. Řešením je správná technika přisátí, se kterou vám pomůže laktační poradkyně.
    • Espumisan, BabyCalm apod.: Lékárenských přípravků proti nadýmání se nemusíte obávat. Při požití matkou se nevstřebávají do mateřského mléka a některé jsou určené přímo miminkům. Působí pouze ve střevech a lze je podávat klidně před každým krmením dítěte.
  • Dětská probiotika: Na trhu jsou i laktobacily pro děti již od narození, případně od 2 měsíců. Před jejich podáním se poraďte s lékárníkem, laktační poradkyní nebo pediatrem.
  • Masáže bříška: Masírování bříška po směru hodinových ručiček podporuje pohyb střev a tím i snadnější vytlačení plynů. Často stačí jemné hlazení, dotyky, lehounké poklepávání či velmi jemné vibrace (vydávají je třeba některé hračky pro miminka).
  • Nahřívání bříška: Existuje mnoho druhů nahřívacích polštářků z přírodních materiálů (např. výplň z třešňových pecek apod.), často stačí nahřát bavlněnou plenu žehličkou, případně mazání rozehřátým olejíčkem. Zároveň dejte pozor, aby nedošlo k popálení kůže (teplota pleny, polštářku či olejíčku by měla být 37–38°C, lze zkontrolovat tak, že si obklad přiložíte na tvář a cítíte, že je teplý, nikoli horký).
  • Bylinné čaje a odvary: Nejsou určeny miminku, ale kojící mamince. Žena může popíjet fenyklový čaj, bohatě stačí 1 až 2 šálky čaje během dne, větší množství může mít zase přesně opačný efekt a pohyb střev urychlit až příliš. Variantou je také malé množství kmínového odvaru.
  • Cvičení a pohyb: Pohybu střev přirozeně pomůžete tak, že budete při přebalování miminku cvičit nožičkami (krčit je k bříšku, lehce kroužit v kyčlích pokrčenými nožkami, které držíte za kolínka apod.). Stejně tak pomůže pravidelné pokládání miminko na bříško, a to už od narození. Od miminka ležícího na bříšku ale nikdy neodcházejte a nedávejte ho v této poloze spinkat (zvyšuje se tak riziko náhlého úmrtí).

bolesti bříška prdíky

Kdy s bolením bříška zamířit k pediatrovi?

Pokud miminko na bolesti trpí dlouhodobě, je vhodné vyhledat lékaře, aby ho vyšetřil a určil, zda za bolením není nějaký závažnější problém. K pediatrovi se vydejte vždy, pokud bolavé bříško provází i zvracení nebo například změna stolice. Je dobré vědět, že kojené miminko nemusí mít stolici třeba i 5 dní. Pokud ho nic netrápí a chová se standardně, tak není důvod k obavám. V momentě, kdy stolici nemá a současně je neklidné nebo zvrací, vyrazte raději k dětskému lékaři.