První pomoc dítěti: Co dělat a jaké mít doma léky?

První pomoc dítěti: Co dělat a jaké mít doma léky?

Základní instrukce, jak miminku pomoci při nejrůznějších potížích, dostane maminka často už v porodnici. Ovšem nemůže být v jejích silách si vše zapamatovat. Zde najdete přehled, jak si poradit v situaci, když má miminko horečku, zástavu dechu, popáleniny, nebo nešťastně spadne. A samozřejmě také seznam, čím určitě vybavit domácí lékárničku.

Jak ulevit dítěti od horečky

Jakmile tělesná teplota miminka přesáhne 38 °C, je vhodné podat paracetamol. Paralen v sirupu se dávkuje dle váhy dítěte, stejně tak je třeba dle váhy dítěte zvolit sílu čípků. Od 3 měsíců věku může dítě dostat i Nurofen. Pokud horečky neklesají, lze střídat Paralen s Nurofenem. Důležité je dodržovat interval mezi podáním dvou dávek Paralenu od sebe (alespoň 4 hodiny) a dvou dávek Nurofenu od sebe (alespoň 6 hodin).

Jak dítě ochlazovat, pokud je rozpálené?

  • Dítě nepřikrývejte, ponechte ho jen v plence, aby ho ochladil okolní vzduch
  • Zábal do mokrého prostěradla (nikoli ledového) –⁠ při zábalu dítě dále nepřikrývejte, ponechte ho v prostěradle tak dlouho, než se tkanina ohřeje na tělesnou teplotu dítěte, poté počkejte ještě minutu a pak dítě rozbalte a nechte chvíli odkryté
  • Vlažná koupel –⁠ napusťte vaničku vodou o teplotě 36 °C, dítě do ní dejte a opatrně připouštějte chladnou vodu

Pozor! Pokud má dítě při teplotě zimnici či studené končetiny, není celkové ochlazování vhodné. Zabalte ho a chlaďte jen oblast velkých tepen (podpaží, třísla). Po zahřátí můžete dítě odkrýt.

Jak postupovat při popálení dítěte

V okamžiku, kdy dojde k popálení, je nutno ihned odstranit zdroj tepla. Svlékněte dítěti horké oblečení a chlaďte alespoň 15 minut pod proudem studené vody (nesmí být ledová, ať děťátko nemá teplotní šok). Poté vyhledejte lékaře a cestou do ordinace či na pohotovost postižená místa dále chlaďte. Můžete s sebou vzít například led zabalený v látkové pleně či utěrce, případně chladící elementy z mrazáku (opět zabalené v látce). 

Popáleninu ničím kromě chladivého obkladu nepřekrývejte, určitě ne po vzoru „babských rad“ moukou, bílkem apod., protože by horkost z popáleniny prostupovala dovnitř a stav by se naopak zhoršoval. Na první ošetření není vhodný ani panthenol, ten se užívá až při následné péči. Dítěti klidně podejte lék proti bolesti, tedy Paralen, po 3 měsících věku i Nurofen.

Co dělat, když má miminko zástavu dechu

V případě, že miminko přestane dýchat, musíte nejprve uvolnit jeho dýchací cesty. Tady záleží, čím je blokáda dýchacích cest způsobena. Pokud cizím tělesem (miminko něco vdechlo), položte si dítě přes stehno a udeřte tělíčko dlaní mezi lopatky. Dlaň by neměla na tělíčko dopadat kolmo, ale pohyb by měl směřovat k ramenům. Hlavička dítěte přitom směřuje dolů. Pokud se dítě dusí tekutinou (topilo se, vdechlo mléko…), uchopte jej za nohy, aby obličej dítěte směřoval k vám, a zatočte se s ním. Pomocí odstředivé síly tekutina vyteče z dýchacích cest.

Dýchání z úst do úst

Poté, co se vám podaří uvolnit dýchací cesty, proveďte dýchání z úst do úst. Nejprve do dítě pětkrát po sobě vdechněte, a to pouze vzduch a objemu vaší ústní dutiny.  Vdechy u miminek provádějte tak, že ústy obejmete nos i ústa dítěte. Pokud to nepomůže, začněte s masáží srdce.

Pozor! Zatímco u dospělých je při dýchání z úst do úst žádoucí záklon hlavy, u miminek je zcela nevhodný. Hlavička musí být v rovině s tělem. Dýchací trubice miminka jsou měkké a úzké, při záklonu by se uzavřely. 

Důležité: Když zjistíte, že dítě nedýchá, nejprve uvolněte dýchací cesty, pětkrát do dítěte vdechněte a následně volejte linku záchranné služby 155. Zdravotníci vám na dálku pomohou s další resuscitací.

Resuscitace dítěte: Jak provádět masáž srdce?

Položte dítě (platí i pro dospělou resuscitovanou osobu) na tvrdou podložku, nikoli na matraci. Na měkké podložce by nedošlo k dostatečné kompresi srdce. Nahmatejte hrudní kost a v její dolní třetině stlačujte dvěma prsty do hloubky 2 až 3 cm. Můžete také obejmout hrudník dítěte a stlačovat palci přes sebe.

Masáž srdce se provádí s frekvencí 100 stlačení za minutu. A to jak u miminek, tak u starších dětí.

Čím je dítě starší, tím hlouběji stlačujte. U předškolních dětí používejte dlaň a hrudník stlačujte o jednu třetinu šíře hrudníku. U starších dětí už mějte dvě ruce přes sebe a pohybem vycházejícím z ramenou stlačujte hrudník v požadované frekvenci. 

Když miminko spadne: Kdy vyhledat pomoc?

Pády z výšky, která se rovná výšce dítěte, bývají málo rizikové. Ovšem pokud je dítě po jakémkoli pádu v bezvědomí, vždy s ním vyrazte k lékaři. A to i v případě, že po pádu zvrací, je malátné nebo je spavější než obvykle. Pláč ihned po pádu je pozitivním signálem, ovšem pokud přetrvává, vyhledejte lékaře.

Stav dítěte zkontrolujete i pohledem do očí. Pokud nejsou zorničky stejně veliké (jedna je větší než druhá), okamžitě vezměte dítě k doktorovi. Stejně tak ve chvíli, kdy se jakkoli změní jeho hybnost. V případě zlomenin se změní tvar končetiny, děťátko se odmítá postavit na nožičku apod. V takovém případě jeďte ihned na chirurgickou ambulanci.

Pokud je dítě na první pohled v pořádku, pro jistotu ho dále pozorujte. Kdybyste si čímkoli nebyli jisti, kontaktujte lékaře. Platí pravidlo, že je lepší přijet zbytečně než pozdě.

Jak ošetřit odřeniny?

Pořiďte si domů šetrnou neštípavou dezinfekci. Ránu vyčistěte, nastříkejte a zavažte lehkou gázou. Pokud to jde, vždy nechte odřeninu dýchat. Dezinfekce pomůže, aby rána nehnisala.

Základní léky do domácí lékárničky:

  • Mořská voda do nosu (lze i sprej Vincentka), nosní kapky (nasivin pro miminka do 1 roku)
  • Oční kapky (Ophthalmo-septonex, OCUflash)
  • Paralen sirup (nelze podávat, pokud dítě zvrací) a Paralen čípky (nelze podávat, má-li dítě průjem), Nurofen pro děti
  • Léky proti meteorismu, nadýmání (např. Espumisan, BabyCalm, aj.)
  • Fenistil kapky (na vyrážky, alergické reakce, hodí se i při rýmě nebo kašli na splasknutí sliznic)
  • Krém na opruzení (např. Sudocrem, Imazol)
  • Dezinfekce (např. Betadine, v lékárně vám poradí i jiné přípravky, které nepálí, případně ani nebarví)
  • Teploměr (rektální nebo bezdotykový)

Uvedené rady využijte pro případ první pomoci doma, ale neváhejte se kdykoliv obrátit na zdravotníky.