Nezbytná vyšetření miminka

Nezbytná vyšetření miminka

Proč musí miminka co nejdříve po narození absolvovat vyšetření na celou řadu onemocnění či možných vad? Děje se tak kvůli včasné léčbě, kterou lékaři dokážou předejít mnoha postižením dítěte. S postupujícím vývojem moderní medicíny přibývají i vyšetření, která je třeba podstoupit.

Základní screeningová vyšetření

Ještě v porodnici se odebírá krev z patičky kvůli zjištění případných metabolických vad či poruch imunity buněčného typu. Jedná se o screening ze 4 kapek krve, které se odesílají na laboratorní testy. Z těch je možné odhalit například fenylketonurii (porucha metabolismu aminokyseliny fenylalaninu – nutná speciální dieta) či hypotyreózu (nefungující štítná žláza – potřeba dodat chybějící hormony štítné žlázy) a další onemocnění (nedostatečná funkce nadledvin, cystická fibróza), u kterých včasná diagnóza může i zachránit život.

vyšetření krve z paty miminka

Vyšetření zraku

Pomocí oftalmoskopu (pohledem), lékaři zjistí, zda nemá dítě vrozený šedý zákal. Zákal na čočce lze rovnou odstranit a miminko tak díky zákroku normálně vidí. Současně se také vyhne riziku zakrnění očního nervu. Pokud by se zákal neodstranil a oční nerv nebyl stimulován, dítě by později zcela osleplo.

Vyšetření sluchu

Diagnostika se provádí velmi malým strojkem se sondou, která změří, zda sluchové dráhy fungují správně. V případě zjištění potíží lze dát děťátku implantát pro zlepšení sluchu.

vyšetření sluchu miminek

Ultrazvuk ledvin

Ještě v porodnici se dělá také vyšetření ledvin, kdy se pomocí ultrazvuku zjišťuje, jestli miminko netrpí nějakou vrozenou vadou ledvin či močového systému. Sleduje se uložení, velikost a tvar ledvin a kalichopánvičkový systém (KPS), zejména jeho šířka. Mírné rozšíření KPS ve většině případů vymizí do 1 roku života dítěte, stačí docházet na pravidelné kontroly. Závažnější nález může signalizovat poškození ledvin či funkce močového ústrojí a v takovém případě je nutný včasný operační zákrok.

vyšetření ledvin miminka

Ultrazvukové vyšetření kyčlí

Do 3 týdnů od propuštění z porodnice je potřeba objednat miminko na vyšetření kyčlí u ortopeda. Pomocí ultrazvuku je lékař schopen včas rozpoznat případnou poruchu vývoje kyčelního kloubu. Díky včasné léčbě a pravidelným kontrolám lze účinně předejít závažnému poškození kyčelního kloubu i trvalým následkům.

Informace o provedených screeningových vyšetřeních, která se provádí ještě v porodnici, jsou zapsány ve zdravotním a očkovacím průkazu dítěte a ve zprávě o novorozenci, kterou rodiče předají ošetřujícímu pediatrovi, u kterého je dítě registrováno.