Problémy s otěhotněním: Kdy a jak je řešit?

Problémy s otěhotněním: Kdy a jak je řešit?

Je přirozené, že snaha o miminko nevyjde hned napoprvé. O potížích s otěhotněním se proto mluví až minimálně po půl roce nechráněného styku, po roce pak o možné sterilitě. Pokud vás situace trápí a chcete ji řešit, je na místě navštívit gynekologa, který provede potřebná vyšetření a pomůže určit příčinu problému. Vyšetření poruchy plodnosti provádí registrující gynekolog. Další možností je konzultace a podstoupení dalších vyšetření v Centrech asistované reprodukce (CAR).

Jaká vyšetření čekají ženu

  • Odběr krve – zjišťuje se funkce štítné žlázy (odběr hormonů), hladina prolaktinu a hormonální profil (hladina hormonů ovlivňujících činnost vaječníků), lze vyšetřit také hladinu AMH (antimulerianský hormon), podle kterého se zjišťují tzv. ovariální rezervy – schopnost vaječníku k dozrávání folikulů
  • Stěr z děložního hrdla – při vyšetření je možné zjistit přítomnost chlamydiové infekce, která patří mezi časté příčiny neplodnosti (infekce se léčí antibiotiky)
  • Ultrazvukové vyšetření
   • Lékař prohlíží dělohu (tvar, strukturu) a případně diagnostikuje vývojové vady dělohy, septum či výskyt myomu
   • Zjišťuje se také výška děložní sliznice a sleduje se i dynamický růst sliznice v průběhu cyklu
   • Prohlíží se také vaječníky – zjištění případných cyst, sledování funkce vaječníků a měření růstu folikulů v průběhu cyklu (tzv. folikulometrie – ideální dobu na měření stanoví lékař dle menstruačního cyklu, obvykle je to 13. den cyklu) 
 • Vyšetření průchodnosti vejcovodů – na některých pracovištích lze vyšetřit i průchodnost vejcovodů, jedná se o ultrazvukové vyšetření po aplikaci kontrastní látky do dělohy; vyšetření je za poplatek a je jen minimálně bolestivé.

Zjišťování příčin neplodnosti u mužů

Než začne náročné kolečko vyšetření ženy pro zjištění příčiny neplodnosti, doporučuje se provést vyšetření spermatu (spermiogram) muže. Jedná se o nejrychlejší a nejméně invazivní vyšetření, při kterém muž odevzdá vyšetřujícímu své sperma (po minimálně třídenní pohlavní abstinenci), u kterého se následně mikroskopicky zjišťuje množství, struktura a pohyblivost spermií.

Porucha tvorby spermií může mít spoustu příčin od sedavého zaměstnání, přes zvýšený stres až po kouření a jiné faktory. Mnoho z těchto příčin lze vyřešit a kvalitu spermatu zlepšit změnou životního stylu a užíváním potravinových doplňků s obsahem vitaminu E, zinku a selenu.

Vyšetření obou partnerů

 • Genetické vyšetření – příčinou neplodnosti páru mohou být různé odchylky v počtu nebo tvaru chromozomů, zároveň tyto abnormality mohou znamenat i riziko genetických vad plodu
 • Imunologické vyšetření – zjištění případného výskytu protilátek proti spermiím, vajíčkům apod., které brání úspěšnému otěhotnění

Umělé oplodnění a další cesty, jak medicína pomáhá otěhotnět

Některé poruchy plodnosti lze vyřešit operačním zákrokem. Hysteroskopicky lze odstranit septum v děloze, polyp sliznice nebo drobný myom podslizniční. Laparoskopicky je možné provést punkci cysty vaječníku, odstranit některé myomy v děloze či případné srůsty. Stejnou cestou lze zjistit průchodnost vejcovodů a případně rozrušením srůstů vejcovody zprůchodnit.

Pro neplodné páry funguje v ČR několik center asistované reprodukce. Zde odborníci s párem individuálně pracují a hledají nejlepší možnost, jak pomoci s početím. Cestou může být například řízená hormonální stimulace vaječníků prostřednictvím léků, metoda inseminace (aplikace upraveného spermatu přímo do dělohy) po předchozí stimulaci vaječníků a v neposlední řadě metody mimotělního oplození, tedy IVF (in vitro fertilisation). 

IVF předchází taktéž stimulace vaječníků a po ní ještě odběr vajíček, která jsou poté oplodněna spermiemi mimo tělo ženy. Po oplození je vajíčko v určité fázi vývoje vpraveno do dělohy ženy. Možné je také využití dárcovské spermie a darovaného vajíčka. IVF je nejefektivnější metodou léčby neplodnosti.