Jak poznat ovulaci? Výpočet i příznaky

Jak poznat ovulaci? Výpočet i příznaky

Výpočet plodných dnů je jednou z primárních metod využívaných pro plánované otěhotnění. Plodnými dny se rozumí zhruba 2–⁠3 dny před a po ovulaci. Ovulace je moment, kdy dojde uvolnění zralého vajíčka z folikulu, které následně putuje vejcovodem do dělohy. Jedině během této cesty může dojít k oplodnění vajíčka. 

Který den cyklu nastává ovulace?

Nejčastěji dochází k ovulaci mezi 13. a 14. dnem menstruačního cyklu, a to v případě že má žena pravidelný cyklus s intervalem 28 dní. Při kratším cyklu může dojít k ovulaci dříve než 14. den a při delším i později. 

S přesnějším určením vám pomohou i ovulační testy. Jsou běžně dostupné v lékárnách i drogeriích, mechanismus fungování je stejný jako u těhotenských testů. Z moči tak lze odhadnout, zda u ženy právě probíhá ovulace. Další pomůckou může být měření bazální teploty (teplota organismu ráno po probuzení). Před ovulací bývá bazální tělesná teplota nižší (průměrně 36,5 °C), po ovulaci vzroste na 36,7–36,9 °C.

Příznaky ovulace

Známkou ovulace bývá také ovulační výtok. Cervikální (děložní) hlen má zásadité pH,  které chrání spermie, aby v prostředí dělohy přežily a splnily svou misi. Pro úpravu pH děložního hlenu existují také speciální gely, které tak napomáhají úspěšnému oplodnění vajíčka. 

Ovulaci může také provázet pobolívání v podbřišku či tlak do konečníku. Bolesti obvykle nastupují ve chvíli, kdy praská folikul, z něhož se uvolňuje vajíčko. Po uvolnění a vstřebání tekutiny bolest pomine.