Péče o citlivou pokožku miminka

Péče o citlivou pokožku miminka

Péče o citlivou pokožku miminka

Kůže miminka je velmi jemná, citlivá a náchylná k podráždění. Máme pro vás několik jednoduchých zásad, jak o pokožku dítěte pečovat. Zaměříme se na parametry, podle kterých vybírat kosmetiku, jak často miminko koupat a jak si poradit, když už dojde k nějakým potížím, jako je ekzém či opruzení.

Jak často a čím mazat miminko?

Určitě je vhodné promazat kůži celého tělíčka dítěte každý den, ideálně dvakrát denně. Zvolte nejlépe dětskou přírodní kosmetiku bez parfemace a parabenů, pozor i na výtažky z heřmánku, které mohou vyvolat alergickou reakci. U dětského olejíčku Aviril může některým miminkům vadit složka azulen.

Po koupání je možné použít i čistý olej (např. slunečnicový z lékárny). Stejná pravidla platí i v případě, že děťátko budete brát na plavání. Každý delší pobyt ve vodě může kůži vysušovat.

Abyste předešli opruzeninám, aplikujte při každém přebalení tenkou vrstvu krému i na okolí konečníku. Krém nikdy nepoužívejte na genitál miminka. 

Musí se miminko koupat každý den?

Koupel jako taková miminku bohatě stačí obden. Pokud chcete dítěti vytvořit večerní rituál, stačí i lehké otření nečistot navlhčenou žínkou, nebo rychlé osprchování. Děťátko rozhodně nemusíte mýt mýdlem nebo šamponem, čistá voda je dostačující. Kosmetika by mohla zbytečně vysušovat kůži miminka. 

Jak připravit koupel pro kojence?

Voda ve vaničce by měla mít 37 °C a doba koupele by neměla přesáhnout 4 minuty. Ihned po koupeli děťátko zlehka osušte i včetně záhybů na pokožce a namažte

Jak předcházet opruzeninám

Plenková dermatitida neboli opruzení dokáže miminko pěkně potrápit. Důležité je pravidelně dítko přebalovat a když to teplota v místnosti dovolí, tak také větrat pokožku bez plenek, třeba na přebalovací nebo hrací podložce. Pokud hodláte používat jednorázové pleny, volte ty, které nejsou chemicky bělené, parfemované apod. Látkové pleny perte výhradně v pracích prostředcích bez parfemace, k dostání je už řada ekologických variant, které jsou zároveň šetrné i k velmi citlivé pokožce.

Když už dermatitida přijde

V takovém případě se hodí mít doma například krémpastu Sudocrem, Rybilku či zinkovou mast. Konzistence je tužší, přípravek se nevstřebá zcela (tak jako krém) a vytvoří na pokožce ochranný film, který tak umožní rychlejší hojení. 

Když miminko trpí ekzémem

Už v prvních dnech života se mohou u miminka objevit nejrůznější novorozenecké kopřivky. Děti reagují citlivě jak na věci, které maminka sní, tak třeba na kosmetiku či prací prostředky. 

Jednou z poměrně častých příčin ekzému u miminek bývá například alergie na bílkovinu kravského mléka, případně děti reagují na bílkovinu z vajec, pšenice (lepek), může se jednat o histaminovou intoleranci. Tyto reakce lze vypozorovat pomocí eliminační diety, kdy matka vynechá ze stravy podezřelou potravinu a po pauze ji zkusí znova zařadit. Pokud se nesnášenlivost potvrdí, je řešením dieta kojící maminky nebo přechod na speciální umělé mléko s obsahem potřebných aminokyselin, které předepíše děťátku pediatr.

Co dělat, když se objeví ekzém?

  • Na nejhorší stádia ekzému předepíše lékař ke krátkodobému užití krémy či masti s kortikoidy (pokožka se rychleji zahojí, miminko bude klidnější)
  • Pravidelně, třeba i třikrát denně promazávat pokožku doporučenými přípravky (např. Bioderma Atoderm, přírodní krémy s konopným extraktem, lehká emulze Excipial Lipolotio apod.)
  • Oblékat miminko jen do přírodních materiálů (ideálně bavlna, len, bambusové vlákno, merino)
  • Prát pouze v pracích prostředcích pro citlivou pokožku (bez parfemace, ropných tenzidů, sulfátů apod.)
  • Používat plenky šetrné k pokožce (nebělené chlórem, bez parfemace, z přírodních materiálů, látkové prané ve vhodném pracím prostředku)
  • Věnovat pozornost také stravě při kojení nebo složení příkrmů, podávat probiotika (pomohou zlepšit střevní mikrobiom miminka, zmírní projevy ekzému)

Kdy s podrážděním kůže vyhledat lékaře?

S mírným zarudnutím pokožky se občas potýká každé miminko, často ho lze vyřešit domácí péčí, častějším mazáním, změnou kosmetiky apod. Jakmile se ale objeví na kůži prasklinky, nebo puchýře, případně vyrážku doprovází teplota, nevolnost a jiné projevy onemocnění, je nutné vyhledat lékaře. Ten určí původce problému a doporučí děťátku vhodnou léčbu.