Porodní plán: Respekt je v Porodnici Kadaň samozřejmostí
Jedná se v podstatě o ideální scénář porodu a představy nastávající maminky, jak by měl porod probíhat. Potřeba sepsat si porodní přání neboli porodní plán vznikl jako reakce na nepříjemné zkušenosti rodiček v mnoha porodnicích po celém světě. V Porodnici Kadaň a v přidruženém CAP je ovšem respektující přístup k požadavkům maminek samozřejmostí, a to jak s porodním plánem, tak bez něj.
Co může být například uvedeno v porodním plánu?
V porodním přání se mohou objevit jak požadavky, co si rodička zásadně nepřeje, jako např. podání oxytocinu či analgetik, provedení epiziotomie apod., tak úkony, které naopak uvítá. Často se tak v porodním plánu objevuje požadavek bondingu, vážení a měření miminka až po uplynutí 1–2 hodin nebo například přestřihnutí pupečníku otcem miminka.
Postup při příjmu, když má rodička porodní plán
- Administrativní příjem – vypsání porodopisu
- Fyzický příjem – provedení CTG záznamu, měření tlaku, pulsu a teploty, vyšetření moči
- Přijetí lékařem – vaginální vyšetření a zjištění fáze porodu
- Konzultace porodního plánu s ošetřujícím lékařem – konzultace a odsouhlasení jednotlivých položek, případně volba kompromisu (na prvním místě je bezpečnost ženy a dítěte)
- Odsouhlasený porodní plán je závazný pro obě strany
Jak sepsat porodní plán?
Pokud si nastávající maminka není jistá, jak porodní plán vypracovat, hodí se navštívit náš předporodní kurz. Porodní asistentka je připravena poradit a pomoct se všemi jeho náležitostmi. V úvodu doporučujeme napsat všeobecné preference a poté konkrétní požadavky pro jednotlivé fáze porodu (doby porodní).