Průběh porodu: porodní fáze
První doba porodní: fáze otevírací
Počáteční fázi porodu provází pravidelné kontrakce a otevírá se děložní hrdlo. V první době porodní žena vyhledává především úlevu od bolestí spojených s kontrakcemi. Mohou to být například rozmanité úlevové polohy, ať už například na boku nebo v předklonu s využitím gymnastického míče, žebřin nebo třeba křesla. Zmírnit bolesti pomůže také bylinná napářka, teplá koupel nebo sprcha, správné prodýchávání či chůze. V první době porodní se zpravidla provádí také klystýr, který lze odmítnout. V porodnici ho nicméně doporučujeme. Rodička se může při porodu více uvolnit bez obav z případného úniku stolice.
Druhá doba porodní: fáze vypuzovací
Jakmile hlavička miminka sestoupí do porodních cest, přichází na řadu tlačení a samotný porod. Kontrakce jsou častější a silnější, od bolesti v těchto chvílích pomáhá hlavně správné dýchání. Pro snadnější vypuzení miminka je důležitý výběr správné polohy. Maminka může zkusit tlačit jak ve stoje, tak v podřepu nebo na porodní stoličce, ale samozřejmě i na lůžku. V CAP je možné rodit také do vody. Druhá doba porodní končí porodem miminka, rodička má za sebou tu nejtěžší fázi porodu a pokud je vše v pořádku, může proběhnout okamžitý bonding, tedy přiložení miminka na kůži matky a první společné chvilky, které patří k těm nejcennějším.
Třetí doba porodní: porod placenty
První a druhá doba porodní probíhá co nejvíce dle přání rodičky a pouze pod dohledem porodní asistentky. Ve třetí době porodní dochází k porodu placenty a kvůli riziku krvácení je nutné zaujmout polohu vleže a řídit se pokyny zdravotnického personálu. Porod placenty provází lehké kontrakce, které ale nebolí, pouze napomáhají odloučení placenty.
Co se s placentou děje po porodu? Buď ji v nemocnici zlikvidujeme jako biologický odpad, nebo si ji maminky mohou odnést domů pro případné další zpracování. Podmínkou je předchozí podepsání souhlasu. Placenta ovšem není vhodná ke zpracování v případě zelené, zelenohnědé či jinak zakalené vodě plodové. V takovém případě může být osídlena bakteriemi a nakládá se s ní jako s infekčním materiálem (likvidace v nemocnici).
Čtvrtá doba porodní: odpočinek
Ještě dvě hodiny po porodu žena odpočívá v porodní místnosti či na porodním sále, aby mohl zdravotnický personál kontrolovat krvácení, tlak, puls a teplotu. Také v tuto dobu u sebe rodička může mít doprovod a samozřejmě i miminko, pokud je vše v pořádku. Po uplynutí tří hodin se maminka a dítě přesouvají na oddělení šestinedělí. O miminko se postará sestřička z novorozeneckého oddělení, která ho vykoupe. Matka se zatím osprchuje, nají a odpočine si. Pak už s miminkem zůstává na pokoji a má ho neustále u sebe díky systému péče rooming in.