Tipy pro úspěšné kojení

Tipy pro úspěšné kojení

přirozený porod

Úspěšné kojení začíná hned po porodu

Prvním krokem ke zdárnému nástupu laktace je bonding novorozeného miminka a jeho matky hned po porodu. Dále je pro kojení velmi důležitý co nejčastější fyzický kontakt, pokud to dovoluje zdravotní stav matky i dítěte, správná technika přikládání k prsu, respektování potřeb miminka co se týče četnosti a délky kojení a v neposlední řadě správná výživa maminky. S tím vším v Centru aktivního porodu rodičce pomáháme a nabízíme také laktační poradenství, které lze kontaktovat i po odchodu z porodnice domů.

Proč je pro kojení důležitý bonding?

Bonding miminka a jeho mámy v CAP plně podporujeme přiložení kůže na kůži a první přisátí miminka spouští u rodičky produkci hormonu oxytocinu, který podporuje nástup laktace.

Co je to rooming-in a jak napomáhá kojení?

Dalším důležitým faktorem je co nejčastější kontakt matky s dítětem, proto na oddělení šestinedělí funguje kompletní systém péče o novorozence rooming-in, kdy má maminka dítě stále u sebe. Existují výjimky, jako je stav po císařském řezu, nutnost intenzivní péče o nedonošené děti, světelná terapie při novorozenecké žloutence apod., kdy nepřetržitý kontakt není možný, ovšem i ty jsou řešeny individuálně a s maximální vstřícností. Pokud se tak stane, že se kojení nedaří, jsou na oddělení k dispozici laktační poradkyně, které mamince pomohou situaci zlepšit.

Laktační poradkyně i odborně školené sestry

V začátcích kojení je velmi důležité najít si pohodlnou polohu, ve které se miminko může správně přisát. S technikou i vhodnými polohami mamince ochotně poradí laktační poradkyně, která je na oddělení šestinedělí k dispozici každý všední den. Odborně proškolené jsou v tomto ohledu i sestřičky, které se o rodičky a děti na oddělení starají. 

Nejde ovšem jen o techniku a správný nácvik, naprosto zásadní je hlavně psychická podpora a vstřícná komunikace směrem ke kojící mamince. Matky, které začínají s kojením, nebo při něm řeší nějaké problémy, potřebují povzbudit, uklidnit a vyslechnout s vědomím, že nikdo nesoudí jejich dosavadní kroky. Zda nabízené rady maminka uposlechne, musí být vždy jen na ní, proto laktační poradkyně na ženy netlačí a nesnaží se ji nijak manipulovat.

S čím laktační poradkyně pomáhají?

  • Předávají rodičům potřebné informace a praktické zkušeností ohledně kojení a péče o prsa
  • Motivují nejen maminku, ale i otce dítěte a rodinu k řešení problémů s kojením
  • Poskytují rodičce dlouhodobě emocionální podporu
  • Podporují intuitivní mateřství a také sebevědomí matky, aby si věřila, že potíže s kojením zvládne
  • Když se objeví potíže s kojením, navrhnou možnosti řešení, ale přitom stále respektují názor maminky
  • Pomohou odhalit a vysvětlit pravděpodobné příčiny problému (fyziologie, chování dítěte v souvislosti s jeho vývojovým stupněm)

Laktační poradkyně je v Porodnici Kadaň k dispozici od pondělí do pátku, a to od 7 do 14 hodin. Poté, co matka s dítětem odejde z porodnice domů, může poradkyni kontaktovat v uvedené době telefonicky na čísle 474 944 297.

Správná strava při kojení dokáže zázraky

Jídlo kojící maminky musí být hlavně bohaté na základní živiny. Důležité je přijímat vyvážený poměr komplexních sacharidů, kvalitních bílkovin a zdravých tuků. V porodnici je strava uzpůsobena nejen požadavkům na sytost a výživnost, ale i tomu, aby po nich miminko netrpělo nadýmáním.

Laktaci velmi dobře podpoří i zvýšený pitný režim, dvakrát denně může maminka popíjet bylinný čaj pro podporu kojení. Pokud matka i dítě dobře snáší lepek, je vhodné zařadit mezi nápoje i obilnou kávu, v případě, že není intolerance na laktózu či alergie na bílkovinu kravského mléka, doporučují se konzumovat také kysané mléčné nápoje, které dodají tělu živiny a střevnímu mikrobiomu potřebná probiotika. Více o stravování v porodnici Kadaň najdete zde.

Z laktační poradny dostanete i cenné rady na doma

Po příchodu z porodnice domů má mnoho maminek pocit, že náhle začínají s kojením nanovo a potřebují se ujistit, že vše dělají nejlépe, jak mohou. Od laktační poradkyně proto dostanou domů několik užitečných rad, kterých se mohou chytit, aby byly při kojení klidnější a jistější.

Tipy pro úspěšné kojení

  1. Kojte miminko podle jeho potřeby, umělé intervaly ani zkracování délky kojení nejsou nutné
  2. Kojte při každém kojení z jednoho prsu tak dlouho, dokud miminko chce
  3. Při dostatečném kojení má dítě pomočených aspoň 6 plen za den, stolice bývá zpočátku několikrát za den, později i jednou za několik dní
  4. Kojené dítě nemusí přibývat na váze plynule, ale může stagnovat až dva týdny a přírůstek zaznamenat později
  5. Porodní váhu děťátko může dosáhnout klidně až ve 3 týdnech
  6. Před kojením se přesvědčte, že máte měkký dvorec, případně trochu mléka odstříkejte, aby dvorec změkl
  7. Po nakojení odstříkávejte pouze tehdy, pokud je prs ještě plný, případně v něm cítíte zatvrdliny
  8. Měňte polohy dítěte při kojení – mléko nejlépe vytéká z té části, kam směřuje brada dítěte (vyzkoušejte např. fotbalovou polohu)
  9. Dítě do 6 měsíců nepotřebuje jinou potravu ani nápoje, než je mateřské mléko (ani čaj, ani ovocné šťávy apod.)
  10. Pokud máte pocit, že s kojením není něco v pořádku, přijďte se poradit

Zatvrdliny v prsu při kojení: Jak postupovat?

  1. Při kojení z postiženého prsu dejte dítě do takové polohy, aby bradička směřovala k zatvrdlému místu
  2. Po nakojení z prsu odstříkejte mléko do vyprázdnění a jemně rozmasírujte tvrdá místa
  3. Prs se zatvrdlinami chlaďte ledovým obkladem
  4. Před dalším kojením na prs přiložte vlažný obklad či zkuste teplou sprchu, aby se mléko lépe uvolnilo
  5. Pokud se zatvrdlá místa budou v prsu stále objevovat, neváhejte se poradit s laktační poradkyní
  6. Při zatvrdnutí mléka můžete mít i teplotu či zimnici, v takovém případě je vhodné užít Paralen (3× denně 1–2 tablety), při přetrvávání obtíží se obraťte na laktační poradkyni či lékaře

Nebojte si říct o pomoc

Kojení je krásné pouto maminky s miminkem a stojí za to si nechat pomoci, pokud s ním trošku bojujete, nebo se potýkáte s většími potížemi. Nebojte se proto, ať už při pobytu v porodnici, nebo po příchodu domů, v případě potřeby či nejistoty obrátit na profesionální laktační poradkyně, které jsou připraveny vám poskytnout nejen odbornou radu, ale i potřebnou oporu.