Centrum aktivního porodu (CAP)

Těhotenství a porod jsou přirozenou součástí života ženy a pokud je neprovází potíže, není potřeba zásahů lékaře. Má-li za sebou nastávající maminka bezproblémové fyziologické těhotenství a porod se vyvíjí bez komplikací, stačí k jeho zdárnému průběhu péče kvalifikované porodní asistentky. Proto máme na porodním oddělení Nemocnice Kadaň „Centrum aktivního porodu“ (CAP), tedy prostředí, který rodičkám umožňuje přirozený porod. 

Pokud je to potřeba, dohlíží na průběh porodu porodní asistentka i za použití špičkové přístrojové techniky jako na sále. Díky své odborné vyspělosti a zkušenostem umí asistentka včas rozpoznat riziko a přivolat lékaře. 

Porod v CAP je bezplatný. CAP je otevřeno všem ženám bez rozdílu rasy, národnosti, sociální úrovně, náboženského vyznání a podobně.

porod v kadani

Základní podmínky pro porod v CAP:

  • Těhotenství je bez komplikací a není ohroženo přidruženou chorobou
  • Při příjmu není podezření, že porod nebude probíhat fyziologicky
  • Již rozběhlý porod má skutečně normální průběh
  • Žena dává přednost přirozenému porodu, má zájem se aktivně na průběhu porodu podílet, chce sama zvládnout a regulovat svůj porod, snáší dobře bolest a nevyžaduje léky na utlumení bolesti či urychlení porodu 
  • Rodička absolvovala předporodní kurz v kadaňské porodnici nebo v jakékoliv jiné

Jak to u nás vypadá?

Prostor CAP tvoří dvě porodní místnosti a sociální zařízení (vlastní WC a sprchový kout). Místnosti jsou zařízené podobně jako obývací pokoj či ložnice. Rodička si může udělat pohodlí na posteli, nechybí rohová vana, porodní stolička, gymnastický míč a další pomůcky (viz níže), pro případný doprovod jsou tu i křesla a stolek. Samozřejmostí je ovšem i nezbytné zdravotnické vybavení

Porod se odehrává právě tady, v porodní místnosti s intimním prostředím a atmosférou, o které rozhoduje především sama rodička. Z obou místností pak vedou dveře na běžný porodní či operační sál, to pro případy, kdy je nutný okamžitý zásah lékaře.

porodnice kadaň

Důležité: Vstup do porodních místností je možný pouze v doprovodu porodní asistentky. 

“Pokoj byl bezvadný, může tam být i tatínek, já jsem mohla být v klidu ve vaně a na posteli. Možností je víc, ale já využila jen tu vanu a také jsem dost spala. Nechtěla jsem nic alternativního, jako je porod do vody. Využila jsem aromaterapii pro psychické uvolnění.” Maminka Hana (v CAP rodila v roce 2023)

Navštivte Centrum aktivního porodu virtuálně

Chcete vidět více fotek z CAPu? Podívejte se do naší fotogalerie.

Zvažujete rodit v Centru aktivního porodu?

Přečtěte si prosím Poučení o porodu v centru aktivního porodu: