Povídání o věcech zázračných
Do Kadaně přijela jedna z největších odbornic na bonding a kojení
Každý den se na porodnici Nemocnice Kadaň odehrávají ty nejsilnější, nikdy neopakovatelné příběhy lásky, které jsou staré jako lidstvo samo. Začátek nového života, první dotek maminky, položení miminka na tělo rozbolavělé porodem, první ochutnání mateřského mleziva. Svět jakoby se pro ty dva zastavil, hluk utichnul, bolest odešla a tvořilo se pouto z nejdůležitějších – vztah maminky a děťátka.
Důležitost bondingu a kojení
Z velké dálky, až ze vzdálené Vysočiny, k nám přijela jedna z největších odbornic na problematiku bondingu a kojení, atestovaná pediatrička a neonatoložka, primářka dětského a novorozeneckého odděleni v Nemocnici Havlíčkův Brod – MUDr. Magdalena Chvílová Weberová. Letité zkušenosti přijela sdílet s lékařkami, lékaři a sestrami našeho dětského a gynekologicko-porodnického oddělení. Přednáška se často měnila v popovídání, ve výměnu informací tolik cenných a přínosných, s cílem pro všechny zúčastněné jediným – co nejvíce pomoci děťátku a mamince v prvních, křehkých chvílích po narození a ke správnému nastavení pevného vzájemného vztahu podpořeného kojením.
Na základě své obdivuhodné praxe, podložené přiznáním a poučením se z vlastních chyb, kladla paní primářka důraz na jedinečnost každého miminka, na jedinečnost každé maminky, na zranění, která si může v sobě nést a nevědomky je přenášet dál. Vysvětlovala, proč je tak strašně důležité nezasahovat do neopakovatelných okamžiků života maminky a děťátka, pomoci pouze v případě potřeby, pozorovat oba dva ještě na porodním sále, vnímat je a pokud možno od sebe neoddělovat. Separace vytváří zbytečný stres a napětí a kojení pak může být vnímáno jako obrovský problém. „Spoustu věcí lze ovlivnit a nestojí to ani kačku navíc. Jenom přístupem, tím, jak to začneme vnímat, když se na ten problém podíváme z trochu jiné strany a vidíme v tom krásu začátku života.“
Nikdy není pozdě na nápravu
Ne vždy probíhá vše bez problémů. Někdy se děťátko narodí předčasně, císařským řezem nebo adaptace neproběhne podle představ. Pak je důležité maminku uklidnit, vlídným způsobem vysvětlit že ona žádnou chybu neudělala a vždy je prostor pro spoustu opravných procesů.
Laktační poradkyně Nemocnice Kadaň
Gabriela Hefnerová, která je certifikovanou laktační poradkyní kadaňské nemocnice, podobným způsobem pomáhá maminkám s problémy, které mohou s kojením nastat. Nejen ona, ale i celé novorozenecké oddělení se zkušenou primářkou Patricií Kotalíkovou v čele, staví své oddělení na totožných principech. Vysvětlují maminkám projevy a režim děťátka, význam bondingu, doteků a mazlení, napomáhají správné technice kojení, zdůrazňují, že se nemá kojit podle hodin a minut, ale kdykoliv si miminko „řekne“. Vždy jsou oběma nablízku a to i po návratu domů.