Ženské tělo po porodu: Kdy bude jako dřív?
Celých 9 měsíců se tělo ženy připravovalo na narození dítěte. Děloha se výrazně zvětšila, břišní stěna se roztáhla, napínala se kůže, rostlo nejen bříško, ale i poprsí či oblast pánve. Porodem ovšem tělo nenaskočí do původního stavu. Na návrat k němu by si maminka měla dát čas aspoň stejný, jako trvalo těhotenství. Delší bude rekonvalescence po císařském řezu, jinak se bude měnit tělo ženy, která kojí, a té, která nekojí. Důležité je srovnat si priority a řešit především zdraví a psychickou pohodu.
Zavinování dělohy a povolené bříško
Než se děloha zatáhne na původní velikost, uběhne mamince celé šestinedělí. Je proto normální, že po tuto dobu má povolené bříško i pokožku v této oblasti. I pokožka potřebuje čas, než získá zpět svou elasticitu, vyblednou také strie a nebudou už zarudlé. Procesu může žena pomoci tak, že bude kůži mazat olejíčkem (může být stejný jako v těhotenství).
Pro lepší zavinování dělohy je dobré pravidelně ležet na břiše a případně provádět dechová cvičení. Vhodné jsou také cviky na pánevní dno dle L. Mojžíšové, které pomáhají i v případě, že po porodu přetrvávají potíže s inkontinencí. Cvičení doporučujeme nejprve praktikovat pod dohledem fyzioterapeuta.
Citlivá prsa po porodu a při kojení
Zvýšenou citlivost poprsí zaznamená žena už v těhotenství. Při nástupu laktace ovšem přijde zcela nová úroveň této citlivosti. Nalití prsou může být až bolestivé, pokožka zarudlá a zvláštní péči potřebují i bradavky. Hned od začátku je proto dobré nosit podprsenku ve správné velikosti, která prsa dobře podepře a zamezí tak větší ztrátě elasticity. Hned od spuštění laktace je potřeba nosit i vložky do podprsenky či sběrné misky, které udrží bradavky a samotné prádlo v suchu.
Padání vlasů po porodu
Zatímco v těhotenství většinou vlasy zhoustnou a získají krásný lesk, později dostanou víc zabrat. V šestinedělí ale ještě nepadají, protože má žena dost vlastních zásob vitamínů a minerálů. Ovšem zhruba kolem třetího měsíce po porodu již může docházet k častějšímu vypadávání vlasů, případně se objeví i nedostatek železa v krvi vlivem předchozí krevní ztráty, může nastat zvýšená kazivost zubů vlivem úbytku vápníku a bílkovin. Pokud se nedaří stopové prvky získat v dostatečném množství ze stravy, je dobré přistoupit k suplementaci.
Hubnutí po porodu? Neřešte ho
K úbytku hmotnosti přirozeně dojde už samotným porodem. Celkových 3 až 6 kg tvoří totiž váha miminka, placenty a plodové vody, nějakou vodu tělo zadržuje i během těhotenství a ta nyní může postupně odcházet. Redukční diety směřující k dalšímu poklesu váhy ale v tuto chvíli nejsou vůbec na místě. Maminka potřebuje především kvalitní a vyváženou stravu plnou bílkovin, zdravých tuků, komplexních sacharidů a hlavně vitamínů a minerálů.
Sex v šestinedělí
Prvních šest týdnů po porodu se sex nedoporučuje. Záleží ale na tom, jak dobře se hojí porodní poranění a jestli ještě z těla odchází očistky, které jsou infekční. Pokud je vše v pořádku, záleží jen na vnitřním pocitu ženy. Některé ženy mohou při prvním styku pociťovat bolest, případně je může trápit vaginální suchost. Pomoci mohou nejen lubrikační gely, ale i přípravky, které doporučí přímo gynekolog. Potíže obvykle do několika týdnů odezní.
Křečové žíly
V těhotenství u mnoha žen vzniknou nebo se zvětší křečové žíly. Pokud se jedná o křečové žíly na nohou, je vhodné dlouhodobé užívání léku Detralex. Ten je k dostání i ve formě čípků nebo krému, pokud se křečové žíly objeví v oblasti konečníku nebo velkých stydkých pysků. Rozšíření varixů jde vždy léčit a není potřeba se s tím trápit, s hodně problémy může ženám pomoci už obvodní lékař, s intimní oblastí pak gynekolog.
Hojení porodního poranění a péče o jizvu na hrázi
Aby se porodní poranění a jizvy dobře hojily, je potřeba dodržovat zvýšenou hygienu. Ideální je častěji se sprchovat vlažnou vodou bez mýdla, gelů nebo použití krémů. Jizvy potřebují také hodně větrat, proto doporučujeme nosit prodyšné materiály a klidně nechat poranění odkrytá a podložit se jen vložkou či nepropustnou podložkou.
Pokud se stane, že má rodička po porodu jizvu na hrázi, platí pro ni stejné doporučení jako u jiných porodních poranění. Časté větrání, sprchování a případně i oplachy rosalginem (roztok pro podporu hojení). Trápí-li ženu po porodu např. zevní hemeroidy či výhřez konečníku, je na místě léčba speciálními mastmi a čípky a opět zvýšená hygiena a přísun vzduchu.
Dostupné poporodní pomůcky
- Klasické nebo porodnické vložky – lze koupit v každé lékárně
- Porodnické vložky z buničiny ve viskózové síťce – nejsavější, prodyšnější než běžné vložky
- Jednorázové síťované kalhotky – udrží vložku na místě díky krátkým nohavičkám, zároveň zajistí dobré větrání
- Jednorázové savé podložky (na oddělení šestinedělí jsou k dispozici) – snadněji se udržuje hygiena lůžka, jednoduše se vymění
Milé maminky, nezapomeňte, že vaše tělo prošlo náročnou proměnou, uneslo skutečně velkou zátěž a zaslouží si především lásku a péči. Pokud si čímkoliv nejste jisté, obraťte se na svého obvodního lékaře či gynekologa, spoustu užitečných rad vám může poskytnout i laktační poradkyně.