Bolest při porodu: Jak ji nejlépe zvládnout?
Porodní bolesti signalizují blížící se porod. Jsou jeho nedílnou součástí, ovšem neznamená to, že by si je každá žena měla protrpět. Bolestivý stav trvá u každé ženy různě dlouho. U prvorodiček to bývá delší dobu, okolo 12 až 16 hodin, u vícerodiček většinou kratší. Tak jako tak existuje při porodních bolestech účinná pomoc, ať už například epidurál, rajský plyn či například specifické dýchání, masáže nebo úlevové pozice.
Kde se berou porodní bolesti?
Původcem bolesti je tlak na nervová vlákna při stahování dělohy. Receptory bolesti se nachází především v oblasti zadní části dělohy, dolního děložního segmentu a nad děložním čípkem. Právě proto nejvíce bolí oblast podbřišku. U křížových bolestí jsou na vině receptory v blízkosti vazů, na kterých je děloha zavěšená. Ty mohou vystřelovat do třísel či vnitřní strany stehen. Porodní bolesti lze přirovnat k menstruačním křečím, mohou být ale ostřejší a intenzivnější.
Úlevové polohy, dýchání a jiné techniky
První pomocí při bolestivých kontrakcích je správné dýchání. Důležitý je nádech nosem, výdech ústy, při vrcholu kontrakce pomáhá rychlejší a spíše povrchní dýchání. Rozhodně je dobré nezadržovat dech, naopak nechat kontrakci projít a uvolnit se. Dále mamince může velmi dobře ulevit i teplá sprcha nebo koupel, i proto máme v CAP na porodních pokojích k dispozici vanu. Nechybí také masážní pomůcky, které lze využít jak při masírování zad (uleví při křížových bolestech), tak pro jemnou masáž podbřišku.
Úlevu přinese také vhodně zvolená poloha. Například pozice kočky, poloha na boku či v pololeže na porodním vaku. Nastávající maminka se může také zapřít o žebřiny, gymnastický míč nebo o svého partnera a ve vzpřímené poloze například uvolňovat bedra pohupováním v bocích.
Epidurál: tlumení bolesti při porodu pomocí medikace
Nejznámějším prostředkem k tlumení porodních bolestí je epidurální analgezie. Indikuje se zejména při nesnesitelné bolesti, která maminku příliš vyčerpává, případně epidurál doporučí přímo porodník, pokud porod nepostupuje (neotvírá se děložní hrdlo). Epidurál pomůže uvolnit oblast pánevního dna a porod může pokračovat dál. Látku podává vždy anesteziolog. Pomocí speciální jehly zavede v horní bederní části páteře do těla ženy katetr, přes který se potom v pravidelných intervalech aplikuje analgetická směs (směs látek působících proti bolesti).
Kdy je vhodný epidurál?
Epidurální analgezie je vhodné podat v 1. třetině porodu, kdy je děložní branka otevřená na 2 až 4 cm a porod je v běhu. Zároveň musí být již odteklá plodová voda. Epidurál je možné dát i na začátku porodu. Efekt utlumení bolesti přijde cca 15 minut po aplikaci a vydrží 1 až 1,5 hodiny. O možných komplikacích rodičku poučí anesteziolog před zavedením epidurálního katetru. Miminko látkou není nijak ovlivněno.
Kdy je vhodný rajský plyn?
Směs oxidu dusného a kyslíku označovaná jako rajský plyn se podává až v pozdní fázi porodu. Pomáhá maminkám překonat nejsilnější kontrakce. Kromě toho, že rajský plyn
zvyšuje práh bolesti, má také uvolňující a lehce zklidňující účinek. Bolest se tedy zmírní a dojde i k psychosomatickému efektu, kdy je klidnější žena vůči bolesti odolnější. Rajský plyn ženu nijak neomezí ve snaze a schopnosti tlačit. Účinek plynu se ztrácí do dvou minut po přerušení vdechování. Miminko touto látkou opět není nijak ovlivněno.