Otec u porodu

Otec u porodu: Jak může své ženě pomoci?

I když to může vypadat, že mají nastávající tatínci roli jednodušší než maminky, snadné to rozhodně nemají. Obavy pochopitelně tíží i jejich hlavy a je to naprosto přirozené. Mnoho budoucích otců trápí nejistota, jestli budou umět manipulovat s novorozeným miminkem, obava, jestli zvládnou být potřebnou oporou mamince při porodu a v péči o dítě. Tíhu zodpovědnosti a náročnost otcovského údělu si moc dobře uvědomuje i personál porodnice a zejména porodní asistentky. Proto také tatínkům doporučujeme navštívit s nastávající maminkou předporodní kurz

Proč je dobré, aby se tatínek účastnil předporodního kurzu?

Právě na předporodním kurzu se mohou i tatínkové na cokoliv zeptat, ujasnit si, co je v jejich možnostech a silách. Porodní asistentka s nimi probere vše, co je zajímá, pomůže rozpustit případné obavy a poradí, jak zvládnout náročnou situaci.

Role otce je nesmírně důležitá už v průběhu ženina těhotenství. Už tehdy potřebuje psychickou podporu, pochopení pro prudké změny nálad i nejrůznější obavy. Žena může trpět nižším sebevědomím, pocitem, že je méně přitažlivá, například se i stydět při intimnostech. Zároveň je více unavená, mohou ji trápit nevolnosti nebo otoky. To vše je v těhotenství přirozené a je důležité, aby se i na takové chvíle partner připravil a byl ženě oporou.

otec u porodu

Jaký význam má přítomnost otce u porodu?

U samotného porodu je pak psychická podpora ještě důležitější, aby žena věděla, že není sama, aby se cítila maximálně v bezpečí. Zároveň partner může rodící ženě pomoci při některých běžných úkonech, podat jí pití, pomoci se otřít např. po sprše, asistovat při úlevových pozicích a být i fyzickou oporou. Rodičky často využívají například polohu na žíněnce v polosedě a zády se opírají o partnera, který je objímá. Podobně se mohou opírat i při poloze v kleče nebo na čtyřech, případně i na boku.

Bonding nemusí proběhnout jen u matky, ale i otce

Po porodu pak může být právě otec prvním kontaktem miminka s rodičem, pokud žena nemůže (například po celkové anestezii v případě císařského řezu), přebírá tak péči o miminko a bonding probíhá u něj. Tatínkové jsou zároveň přítomni u všech prvních vyšetření a ošetření miminka.

Přítomnost otce u porodu je v kadaňské porodnici i v našem Centru aktivního porodu bezplatná. Chceme tuto možnost důležité opory poskytnout všem maminkám, které o ni stojí

Jak hodnotí zkušenost z kadaňské porodnice jeden z tatínků?

„Jediná moje obava byla, že si zapomenu svačinu. Chodili jsme na předporodní kurz, takže jsme byli se vším obeznámeni. Líbil se mi přístup personálu, hlavně sester, byly ochotné a profesionální. Předporodní pokoj byl taky fajn, akorát jsme tam moc dlouho nepobyli, porod proběhl velmi rychle.” David K.